Lasery do usuwania włosów są używane od 1997 r. i zostały zatwierdzone do „trwałej redukcji włosów” w Stanach Zjednoczonych przez Food and Drug Administration (FDA). Zgodnie z definicją FDA, „trwała” redukcja włosów to długotrwała, stabilna redukcja liczby włosów odrastających po zabiegu.

Depilacja laserowa bikini – trwałość zabiegu

Rzeczywiście, wielu pacjentów doświadcza całkowitego odrostu włosów na obszarach leczonych w latach następujących po ich ostatnim leczeniu. Oznacza to, że chociaż zabiegi laserowe przy użyciu tych urządzeń trwale zmniejszą całkowitą liczbę włosków ciała, nie spowodują trwałego usunięcia wszystkich włosów.

Laserowa depilacja bikini - efekty

Usuwanie owłosienia laserem stało się popularne ze względu na jego szybkość i skuteczność, chociaż część skuteczności zależy od umiejętności i doświadczenia operatora lasera, a także wyboru i dostępności różnych technologii laserowych używanych do zabiegu. Niektóre z nich będą wymagały zabiegów touch-up, zwłaszcza na dużych powierzchniach, po pierwszym zestawie 3-8 zabiegów. Przygotuj się na lato z kliniką medycyny estetycznej Kwel-Med: https://kwel-med.pl/medycyna-estetyczna/cialo/.

Porównanie z innymi technikami usuwania owłosienia

W artykule przeglądu z 2006 roku w czasopiśmie „Lasers in Medical Science” porównano epilatory intensywnego światła impulsowego (IPL) oraz lasery aleksandrytowe i diodowe. W przeglądzie nie stwierdzono statystycznej różnicy w skuteczności krótkoterminowej, ale większą częstość występowania działań niepożądanych w przypadku leczenia laserowego diodowego. Zmniejszenie włosów po 6 miesiącach odnotowano w 68,75% w przypadków laserów aleksandrytowych, 71,71% w przypadku laserów diodowych i 66,96% w przypadku IPL.

Efekty uboczne stwierdzono na poziomie 9,5% w przypadku laserów aleksandrytowych, 28,9% w przypadku laserów diodowych i 15,3% w przypadku IPL. Stwierdzono, że wszystkie skutki uboczne były tymczasowe, a nawet zmiany pigmentacji powróciły do normy w ciągu 6 miesięcy.

Pozostałe techniki laserowego usuwania owłosienia

IPL, mimo że technicznie nie zawiera lasera, są czasami błędnie określane jako „laserowe usuwanie owłosienia”. Metody oparte na IPL, czasami nazywane „fototricholizą”lub „fotepilacją”, wykorzystują lampy błyskowe ksenonowe emitujące pełne spektrum światła. Systemy IPL zazwyczaj wytwarzają fale o długości fali pomiędzy 400 nm a 1200 nm.

Filtry są stosowane do blokowania krótszych długości fal, dzięki czemu do zastosowań klinicznych wykorzystuje się jedynie dłuższe,”czerwone” długości fal. IPL oferują pewne zalety w stosunku do lasera, głównie czas trwania impulsu. Podczas gdy lasery mogą wysyłać impulsy o krótkich impulsach w celu symulacji dłuższych impulsów, systemy IPL mogą generować impulsy o szerokości do 250 ms, co jest przydatne dla celów o większej średnicy.

Niektóre obecne systemy IPL okazały się bardziej skuteczne w usuwaniu włosów i naczyń krwionośnych niż wiele laserów.