Połączenie może być wykonane nawet wtedy, gdy rura jest mokra. Chociaż złączki karbowane nadają się do rur z wodą pitną i innych systemów ciepłej i zimnej wody (w tym centralnego ogrzewania), są one znacznie droższe niż złączki pocić.

Hydraulik Kielce a profile V i M

Złączki zaprasowywane z profilami V i M (V Contour & M Contour) ze stali nierdzewnej, stali węglowej i miedzi są bardzo popularne w Europie, a kilku producentów, takich jak Viega, Gebrit, Swiss Fittings i ISOTUBI, dystrybuuje złączki zaprasowywane zależne od systemu. W porównaniu z innymi typami złączek, złączki zaprasowywane mają tę zaletę, że szybkość montażu i bezpieczeństwo. Złączki ze stali nierdzewnej mogą zostać zaprasowane w ciągu 5 sekund przy użyciu odpowiedniego wyposażenia. Natomiast o hydrauliku poczytasz na: Hydraulik Kielce.

hydraulik

Duże zaprasowywanie złączek do rur lub innych złączek odbywa się za pomocą elektrycznych pras, ale dostępne są również prasy mechaniczne. Większość głównych marek posiada również plastikowy pierścień ślizgowy na końcach złączek zaprasowywanych, umożliwiający prostą identyfikację, czy złączki zaprasowywane zostały bezpiecznie zamontowane. Ponadto w instalacji nie stosuje się spawania, dlatego też złączki zaprasowywane, z odpowiednią i specyficzną dla danego regionu certyfikacją, mogą być instalowane dla linii gazowych. Złączki zaprasowywane ze stali nierdzewnej i stali węglowej mogą wytrzymać ciśnienie do 16 barów.

Schemat przedstawiający budowę typowego przegubu piasty ołowianej:

  • Złącza piast ołowianych,
  • Widok do góry przez otwór w suficie przedstawia tradycyjny przegub piasty ołowianej (u góry) i
  • nowsze połączenie bezkłopatkowe z gumową tuleją (u dołu po lewej).

Rurociągi żeliwne były tradycyjnie wykonane z jednym czopem wtykowym (zwykłym) i jednym gniazdem lub końcówką piasty (w kształcie puszki). W trakcie użytkowania, czop jednego segmentu został umieszczony w gnieździe poprzedniego segmentu, a pierścień dębu został wtłoczony w złącze za pomocą żeliwa doszczelniającego. Następnie wypełniono pozostałą część przestrzeni w piaście.

Hydraulik Kielce a gumowe złączki tulejkowe

Najlepiej byłoby to zrobić poprzez zalanie roztopionego ołowiu, co pozwoliłoby na jego związanie i ścisłe uderzenie narzędziem uszczelniającym. Jeśli nie było to możliwe ze względu na położenie lub inny czynnik, połączenie można było alternatywnie wypełnić wełną ołowianą lub liną mocno upakowaną po jednej warstwie na raz.

Żeliwne okucia DWV są nadal stosowane w budownictwie premium, ponieważ tłumią hałas przepływających przez nie ścieków, ale dziś rzadko są one połączone z tradycyjnymi złączami ołowianymi. Zamiast tego rury i kształtki z połączeniami gładkimi (bez łopatek) są przylepiane do siebie i mocowane za pomocą specjalnych gumowych złączek (lub złączek „no-hub”). Tuleje gumowe są osłonięte zaciskami ze stali nierdzewnej, które ściskają gumę, aby szczelnie uszczelnić rury i kształtki. Mimo że materiały nie są tanie, to jednak są one wytrzymałe (typowo guma jest z neoprenu lub PVC).