Ataki mrówek stanowią duże obciążenie drapieżne dla wielu gatunków os, w tym dla polistyreny versicolor. Osy te posiadają gruczoł znajdujący się w ruficie brzusznym VI (gruczoł van de Vechta), który jest przede wszystkim odpowiedzialny za wytwarzanie substancji odstraszającej mrówkę. Kępki włosów w pobliżu krawędzi sklepu z rufitem brzusznym VI i zastosować środek odstraszający mrówkę, wydzielając środek odstraszający mrówkę poprzez tarcie zachowania.

Wiele chemicznie bronionych gatunków owadów wykorzystuje łączenie się w klastry nad samotnym zamknięciem. Wśród niektórych larw owadów w rzędach Coleoptera i Hymenoptera stosuje się cykloaleksję. Obwód okręgu tworzą głowy lub końce brzucha, w zależności od miejsca wydzielania się szkodliwych związków. Pozostałe larwy znajdują się w tym pierścieniu obronnym, gdzie obrońcy odstraszają drapieżniki poprzez grożenie, regurgitację i gryzienie.

Dlaczego warto chronić się przed szkodnikami?

Tak agresywne zachowanie wykazują również niektóre gatunki pszczół, głównie z rodzaju Trigona, w szczególności gatunki Trigona fuscipennis, które wykorzystują przyciąganie, lądowanie, brzęczenie i loty kątowe jako typowe zachowania alarmowe. Gryzienie jest jednak główną formą obrony pszczół T. fuscipennis i wiąże się z ich mocnymi, ostrymi, 5-otworowymi żuchwami.

Odkryto, że pszczoły Trigona fuscipennis używają samobójczego gryzienia w celu obrony gniazda i przed drapieżnikami. Ludzie stojący w pobliżu gniazd są prawie zawsze atakowani i doświadczają bolesnych ukąszeń. Pracownicy Trigony boleśnie i uporczywie kękają, są trudne do usunięcia i zwykle umierają podczas ataku.

Fenomeny alarmowe ostrzegają przed zbliżającym się zagrożeniem. Ze względu na swoją altruistyczną naturę, kierują się zasadami selekcji kinowej. Mogą one wywoływać zarówno agregacyjne, jak i rozproszone reakcje u owadów społecznych w zależności od lokalizacji dzwoniącego na alarm w stosunku do gniazda. Bliżej gniazda, powoduje to agregację owadów społecznych, a następnie może wywołać atak na zagrożenie. Sprawdź stronę https://abcinsekt.pl/szkodniki/

Szkodniki - likwidacja rybików cukrowych w Białymstoku

Skuteczne metody zwalczania os i szerszeni

Polistes canadensis, prymitywnie eusocjalny gatunek os, wyemituje chemiczną substancję alarmową w pobliżu drapieżnika, co obniży progi ataku ich współlokatorów i jeszcze bardziej przyciągnie do alarmu większą liczbę współlokatorów. Dzięki temu kolonia może szybko rosnąć, a jej komory użądlenia są otwarte, aby bronić gniazda przed drapieżnikami, a u owadów niespołecznych związki te zazwyczaj stymulują rozproszenie niezależnie od lokalizacji. Najlepiej rozwinięte systemy alarmowania chemicznego występują u mszycy i drzew (rodzina Membracidae) wśród grup niespołecznych. feromony alarmowe mają różny skład, od terpenoidów u mszycy i termitów po octany, alkohol i keton u pszczół miodnych po kwas mrówkowy i terpenoidy w mrówkach.