Prawidłowa higiena jamy ustnej wykracza poza szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dowiedz się więcej o twojej jamie ustnej i roli jaką różne jej struktury odgrywają w mowie i trawieniu.
Jama ustna składa się nie tylko z zębów, więc utrzymanie jej prawidłowej higieny to nie tylko szczotkowanie i nitkowanie zębów. Poza zębami w jamie ustnej znajdują się dziąsła, błona śluzowa, szczęka górna i dolna, język, gruczoły ślinowe, języczek i wędzidełko. Wszystkie te struktury odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i są badane w ramach rutynowej opieki stomatologicznej.

Stomatolog: czym jest błona śluzowa jamy ustnej

Kiedy otworzysz usta i spojrzysz w lustro, wszystko, co nie jest zębami, pokryte jest ochronną warstwą nazywaną błoną śluzową jamy ustnej. Jest to błona śluzowa, podobna do błony śluzowej łączącej nozdrze z uchem wewnętrznym
Błona śluzowa jamy ustnej, poprzez ochronę organizmu przed wprowadzanymi do ust zarazkami i innymi substancjami drażniącymi, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, jak również ogólnego stanu zdrowia. Substancja nazywana kreatyną, znajdująca się również we włosach i w paznokciach, powoduje, że błona śluzowa jest odporna na uszkodzenia.

stomatolog bielany

Dziąsła wg stomatologa

Dziąsła to różowawa tkanka, która otacza i podtrzymuje zęby. Dziąsła, które również pokryte są błoną śluzową jamy ustnej, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Zdrowe dziąsła są twarde, pokrywają całe korzenie zębów i nie krwawią podczas szczotkowania czy szturchnięcia. Choroby dziąseł mogą w ostateczności doprowadzić do utraty zębów. Dlatego dbanie o dziąsła poprzez codzienne stosowanie nici dentystycznych jest tak samo ważne dla prawidłowej higieny jamy ustnej, jak mycie zębów.

Górna i dolna szczęka

Szczęki nadają kształt twarzy, a jamie ustnej struktury niezbędne do żucia i mowy. Ludzkie szczęki składają się z kliku kości: szczęka górna zawiera dwie kości połączone między sobą oraz z resztą czaski, podczas gdy kości szczęki dolnej są oddzielne od reszty czaski, co umożliwia poruszanie nimi w górę i w dół podczas mówienia i żucia.